Moduł do badania strat tarcia w rurze
Moduł eksperymentalny umożliwiający zbadanie strat tarcia w pionowej rurze o niewielkiej średnicy, przy przepływie laminarnym i turbulentnym.

Moduł do badania strat tarcia w rurze umożliwia studentom zbadanie zmian oporu przepływu, jakie występują przy przepływie laminarnym i turbulentnym. W oparciu o zachodzące zjawiska i wykonane pomiary możliwym jest obliczenie liczby Reynoldsa charakterystycznej dla przepływu o zadanych parametrach. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu modułu możliwym jest zaobserwowanie punktu przejścia przepływu z laminarnego w turbulentny.
Stanowisko H7 umożliwia przeprowadzenie eksperymentów z zakresu:
- Badanie przepływu laminarnego i turbulentnego
- Demonstracja i pomiary zmian oporów przepływu (współczynnika tarcia) przy zmianie przepływu z laminarnego na turbulentny
- Odszukanie wartości krytycznej liczby Reynoldsa
- Weryfikacja równania Poiseuille’a i współczynnika lepkości wody w zakresie przepływu laminarnego
Każdy moduł i stanowisko eksperymentalne wyposażone są w instrukcję obsługi i/lub materiał dydaktyczny[1].
Wymiary i waga:
- Jednostka podstawowa: 1000 mm x 840 mm x 240 mm, 6 kg
- Górny zbiornik: 400 mm (wysokość) x 250 mm (średnica zewnętrzna) x 800 mm (węże przelewowy i zasilający), 5 kg
Gwarancja: 5 lat
[1] Więcej na ten temat dowiesz się przesyłając zapytanie na:

- rozwijaną listę umożliwiającą wybór 1 z 2 eksperymentów
- edytowalne obszary danych wejściowych i danych wyjściowych obliczeniowych
- czytelny schemat stanowiska z naniesionymi oznaczeniami
- Zestawienie danych w tabeli
- Kreślenie wykresów
- Eksport i import danych w formacie domyślnym - możliwość zapisania wyników eksperymentu i dalszego ich opracowania na innym komputerze bez dostępu do stanowiska badawczego np. przez studentów (oprogramowanie jest darmowe, dostępne do pobrania ze strony producenta)
- Eksport danych do pliku XLSX - możliwość opracowania wyników eksperymentu w arkuszu kalkulacyjnym
- Możliwość podglądu predefiniowanych formuł oraz wprowadzania własnych
- Możliwość wprowadzania danych zewnętrznych

Jednostka podstawowa dla modułów laboratorium: Mechanika Płynów – H1F
Jednostka wolumetryczna zapewnia kontrolowany przepływ wody dla zewnętrznych modułów eksperymentalnych.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontakuj się z nami. Pomożemy Ci w każdej kwestii.
Nasz zespół jest gotowy, aby pomóc w każdej kwestii, jaką możesz napotkać. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz informacji, porady czy rozwiązania problemu.