Ogniwa fotowoltaiczne

Prąd ze Słońca

 

Eksperci Europejskiej Agencji Środowiska oceniają, że najbliższe lata przyniosą boom w produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej. Za trzy – cztery lata cena energii elektrycznej ze Słońca może być konkurencyjna z ceną energii z konwencjonalnych elektrowni.

Już teraz moc elektrowni słonecznych i modułów fotowoltaicznych montowanych na budynkach publicznych i prywatnych wynosi na świecie ok. 20 tys. MW. Ponad połowa całkowitej liczby tych urządzeń znajduje się w Unii Europejskiej. Na tym rynku Polska znajduje się na końcu. Oficjalne dane URE wskazują, że moc przyłączonych do sieci elektrowni fotowoltaicznych wynosi 0,03 MW. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki moc wytwórcza zainstalowanych układów fotowoltaicznych to zaledwie 1,3 MW.

Polskie firmy czekają na nowy system wsparcia, który rozwinie u nas rynek. Ministerstwo Gospodarki pracuje nad zmianą systemu wsparcia odnawialnych źródeł energii. Nowy system jednak nie wprowadzi oddzielnej taryfy cenowej dla energii słonecznej, o co zabiegała branża. MG chce udzielać dopłat do montażu modułów fotowoltaicznych i budowy elektrowni słonecznych.

 

Elektrownia słoneczna w USA

 

Na podstawie: Magazyn „Fotowoltaika”, 1/2011

MGS-Nauka

Elektrownie słoneczne na świecie i w Polsce

 

Największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna  o mocy 97 MW znajduje się w miejscowości Sarnia w Kanadzie. Jej budowa została ukończona we wrześniu 2010 r. Do budowy obiektu użyto około 1,3 miliona cienkowarstwowych modułów firmy First Solar o łącznej powierzchni ok. 966 tys. m2,ulokowanych na 950 akrach powierzchni gruntu. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej to 120 tys. MWh a oszczędność emisji CO2 szacuje się na poziomie 39 tys. ton/rok.

 

Elektrownia w Sarnii, Kanada

 Elektrownia w Sarnii, Kanada

 

Największą na świecie elektrownią słoneczną, która działa jednak w innej technologii niż fotowoltaiczna jest elektrownia na pustyni Mojave w południowej Kalifornii, w USA. Osiągalna moc tej fabryki prądu to 350 MW. Do przechwytywania energii słonecznej wykorzystuje się 400 tys. luster sferycznych, odbijających ze skutecznością 94 %  promienie słoneczne w kierunku rur z olejem. Olej nagrzewa się do temperatury 400 °C a następnie oddaje ciepło wodzie, z której wytwarza się para wodna napędzająca turbiny. W przypadku mniejszego nasłonecznienia lub prac konserwacyjnych elektrownia może być alternatywnie zasilana gazem.

 

Elektrownia na pustyni Mojave, USA

 Elektrownia na pustyni Mojave, USA

 

Największe w Europie elektrownie fotowoltaiczne znajdują się w:

 

1. Montalto di Castro we Włoszech, 84 MW

2. Finsterwalde w Niemczech, 81 MW

3. Rovigo we Włoszech, 70 MW

4. Olmedilla de Alarcón w Hiszpanii, 60 MW

5. Straßkirchen w Niemczech, 54 MW

6. Lieberose w Niemczech, 53 MW

 

Elektrownia w Olmedilla de Alarcon, Hiszpania

 Elektrownia w Olmedilla de Alarcon, Hiszpania

 

Elektrownia w Lieberose, Niemcy

 Elektrownia w Lieberose, Niemcy

 

Światowym liderem w fotowoltaice są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi posiadają połowę mocy zainstalowanej instalacji fotowoltaicznych na świecie, czyli ok. 10 GW.

Chociaż warunki nasłonecznienia w Polsce są takie same jak w Niemczech Polska znajduje się na samym końcu listy krajów pod względem ilości zainstalowanej mocy w fotowoltaice.

 

Pierwsza elektrownia słoneczna w Polsce o mocy 1,8 MW powstaje w Wierzchosławicach (niedaleko Tarnowa). W roku 2011 zakończono pierwszy etap i oddano do użytku obiekt o mocy 1 MW a produkowana energia jest oddawana do sieci energetycznej. Przy realizacji przedsięwzięcia skorzystano z dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Miejmy nadzieję, że ta pierwsza jaskółka na polskim podwórku energetyki słonecznej będzie dobrym przykładem dla kolejnych przedsięwzięć.

 

(Dane dot. rankingu elektrowni słonecznych pochodzą z roku 2011.)

MGS-Nauka

 

 

Trzy godzinne promieniowanie słoneczne dostarcza Ziemi taką ilość energii ile w ciągu roku zużywa jej cała ludzkość!

 

Dla zabezpieczenia potrzeb energetycznych świata wystarczy pokryć ogniwami fotowoltaicznymi zaledwie niewielką część obszaru pustyni Sahara!

 

Powyższe fakty mówią o ogromnym potencjale energii promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni Ziemi.

Fotowoltaika – dziedzina zajmująca się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną staje się coraz bardziej popularna na świecie. Jest ona najbardziej ekologiczną i wszędzie dostępną technologią odnawialnych źródeł energii.

Zestawy dydaktyczne oferowane przez naszą firmę pozwalają w nabyciu praktycznej wiedzy na temat technologii pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej oraz budowy i zasady działania ogniwa fotowoltaicznego.

 

Nasze komplety dydaktyczne doskonale sprawdzają się w edukacji na poziomie szkół podstawowych, średnich i wyższych.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty »»»

logo mgs logo weiss logo heliocentris logo TQ